اولین در کشور    مشاهده دوره ها

CSS MenuMaker

انتخاب مشاوره

نوع مشاوره

چگونه در آزمون وقت کم نیاوریم؟(بخش سوم)

-هدف گذاری چند از ده

یکی از تکنیک های مهم دیگر برای مدیریت آزمون و مدیریت زمان آزمون استفاده از تکنیک هدف گذاری چند از ده می باشد. اما منظور از این تکنیک چیست و مزایای آن چیست؟ در هدف گذاری چند از ده ما تعداد سوالاتی را که در هر درس جواب خواهیم داد را به ازای ده سوال مشخص می کنیم. مثلا به ازای 10 سوال فارسی 4 تا را جواب می دهم، از آنجایی که تعداد کل سوالات فارسی 25 تاست پس من باید از کل سوالات فارسی 10 تا را جواب بدهم. اما نکته مهم این است که چطور باید این عدد را تعیین کنیم و چه معیاری برای هدف گذاری داشته باشم؟ معیار اول برای تعیین هدف گذاری چند از ده هر درس توجه به هدف گذاری بلندمدت شماست به طور مثال هدف گذاری بلند مدت من آن است که درصد فارسی خود را در آزمون های آزمایشی به 70 برسانم و قصد دارم در هر آزمون فقط 5 درصد پیشرفت کنم پس اگر در آزمون قبل درصد فارسی من 50 درصد بوده در این آزمون می خواهم آن را به 55 درصد برسانم پس هدف گذاری من در این درس تقریبا 6 سوال به ازای هر ده سوال می باشد.

نکته مهمتر در تعیین هدف گذاری میزان آمادگی دانش آموز می باشد به طور مثال با اینکه دانش آموز برای رسیدن به هدف گذاری طولانی مدت خود باید 6 سوال از هر ده سوال فارسی را جواب دهد ولی بنابه دلایلی مطالعه کافی در این مدت نداشته است در این صورت با انتخاب هدف غیر منطقی نه تنها به هدف خود نمی رسد بلکه ممکن است درصد منفی هم کسب کند پس اگر آمادگی کافی برای افزایش درصد خود ندارید عدد هدف گذاری خود را کم کنید.

مزیت این تکنیک چیست؟ بسیاری از دانش آموزان در آزمون های آزمایشی شرکت می کنند بدون اینکه بدانند هدف آنها چیست چه کارهایی باید در جلسه آزمون انجام دهند ، به چه سوالاتی باید پاسخ دهند و این مسُله باعث سردرگمی و استرس آنها میشود. اولین مزیت این تکنیک شفاف سازی پروسه آزمون می باشد به این صورت که شما از قبل می دانید باید به چند سوال پاسخ دهید و از چه سوالاتی رد بشوید در نتیجه شما سردرگم نخواهید بود و استرس کمتری خواهید داشت. دومین مزیت آن صرفه جویی و ذخیره زمان است به این صورت که شما بعد از رسیدن به هدف گذاری خود دیگر نیازی به صرف وقت روی سوالات سختی که قادر به پاسخگویی آنها نیستید ، ندارید پس زمان را روی سوالات آسان تر که احتمال پاسخگویی به آنها بالاست می گذارید. و مزیت سوم اینکه شما قادر خواهید بود بر وسواستان برای صرف وقت روی سوالات سخت غلبه کنید و نگرانی و استرس بابت خالی ماندن پاسخ نامه ندارید. ولی تسلط وتوان استفاده از این تکنیک مستلزم تمرین در منزل می باشد اگر شما تکنیک هدف گذاری چند از ده و تکنیک تعیین علامت برای سوالات که در مقاله قبلی در مورد آن صحبت کردیم را تلفیق کرده و با تمرین زیاد تسلط کافی را به دست بیاورید دیگر نگرانی بابت مدیریت زمان نخواهید داشت.

 

تعداد رتبه های برتر آموزشگاه در ۵ سال گذشته

15

رتبه تک رقمی

58

رتبه دو رقمی

328

رتبه سه رقمی