ورود

ثبتانتخاب مشاوره

نوع مشاوره

چرا هر چه می‌خوانیم، نتیجه نمی‌گیریم(بخش چهارم)

مطالب را در حافظه بلند مدت خود نگاه دارید 
گاهی علت کسب درصدهای پایین این است که اطلاعات به شیوه صحیح وارد حافظه بلند مدت شما نشده است. برای ورود اطلاعات به حافظه  بلند مدت، چند راه وجود دارد. یکی از این راه‌ها تکرار مطلب است؛ مثلاً یکی از شیوه‌های یادگیری لغات انگلیسی همین تکرار است که البته با روش‌هایی مثل جعبه «لایتنر» کیفیت آن را افزایش می‌دهند؛ اما یکی از بهترین راه‌های ورود اطلاعات به حافظه بلند مدت، ارتباط دادن یک مطلب به مطالب قبلی است؛ یعنی به هنگام مطالعه، مطلب جدید را به یادگیری‌های قبلی خود ارتباط دهید، آنها را با یکدیگر مقایسه کنید و مطالب مربوط به یک موضوع را دسته‌بندی کرده و به همراه هم به خاطر بسپارید.
بهترین راه اجرای این شیوه، خلاصه‌نویسی مطالبی است که می‌خوانید. خلاصه نویسی، اگرچه در ابتدا وقت گیر به نظر می‌رسد، اما به شما کمک می‌کند تا مطالب مربوط به یک موضوع را کنار هم قرار دهید. این کنار هم قرار دادن مطالب، امکان تداعی و مقایسه آن مطالب را فراهم می‌کند؛ ضمناً به شما کمک می‌کند که نزدیک به زمان امتحان، با صرف کمترین وقت، تمام مطالبی را که خوانده‌اید، مرور کنید. با وجود اینکه در ابتدای راه، این روش کمی وقت گیر و دشوار به نظر می‌رسد، اما روش یاد شده، بیشترین بازدهی را در بلند مدت دارد.

چرا هر چه می‌خوانیم، نتیجه نمی‌گیریم(بخش سوم)

تحلیل آزمون‌های آزمایشی را جدی بگیرید
شما باید بعد از امتحان و آزمون، تک‌تک پرسش‌هایی را که به آنها پاسخ نداده‌ یا غلط داشته‌اید، بررسی کنید. هر چند این کار حوصله می‌خواهد و زمان می­‌برد، ولی شما باید برای پیشرفت‌تان این سختی‌ها را تحمل کنید. وقتی آزمون‌ها را بررسی می‌کنید، امکان دارد که با یک یا چند مشکل کمبود معلومات، فراموش کردن، بی‌دقتی، وقت کم آوردن و … روبه‌رو شوید. حتما برای رفع هر کدام از موارد یاد شده، با کمک دبیران خود برنامه‌ریزی داشته باشید و سعی کنید که در آزمون بعدی تا حدودی مشکل یا مشکلات موجود را کمرنگ تر کنید.
تست زدن را جدی بگیرید
عده‌ای از دانش آموزان، به دلیل اینکه در سال‌ها یا ماه‌های گذشته کوتاهی کرده‌اند، تصور می‌کنند که در ابتدا، باید همه عقب ماندگی‌های خود را رفع کنند و ضعف‌های خود را بر طرف سازند و سپس سراغ تست بروند؛ این در حالی است که  کنکور، یک آزمون تستی است و آزمون تستی ویژگی‌های خودش را دارد و با یک آزمون تشریحی متفاوت است؛ حتی متن یک سؤال تستی با یک سؤال تشریحی فرق دارد، و مهم­‌تر از همه اینکه در آزمون‌­های تستی، زمان پاسخگویی محدود است و شما باید بتوانید در زمان کوتاهی، گره و نکته یک سؤال تستی را بیابید و سپس صحیح‌­ترین پاسخ را انتخاب کنید. به همین دلیل، برای آمادگی در کنکور، فقط مطالعه کتاب‌ها و مباحث درسی کافی نیست و باید برای هر درس، زمانی را به تست‌زنی اختصاص دهید و هنگام پاسخگویی، به عنصر زمان نیز توجه داشته باشید.

چرا هرچه میخوانیم،نتیجه نمیگیریم(بخش دوم)

 

هدف از آزمون­‌های آزمایشی را دریابید
متاسفانه بسیاری از داوطلبان بعد از آزمون‌های آزمایشی یا آزمون‌هایی که دبیران‌شان می‌گیرند، دچار هیجان‌های کاذب می‌شوند؛ یعنی به جای آنکه به فکر حفظ نقاط قوت و رفع ضعف‌های خود باشند، اگر نتیجه خوبی کسب کنند، دچار غرور می­‌شوند و با تصور اینکه در مبحث مورد نظر تسلط دارند، سطح مطالعه خود را کاهش می‌دهند، و اگر نتیجه بدی کسب کنند، دچار یاس و ناامیدی می‌شوند و وقت‌شان را صرف غصه خوردن و اظهار ناراحتی می­‌کنند.
برای جلوگیری از چنین امری پیشنهاد می­‌دهیم که به جای فکر کردن به نتیجه کلی آزمون، به نتیجه تک تک درس‌­ها و تراز آنها توجه کنید. انجام این کار باعث می­‌شود تا شما به طور دقیق­‌تری میزان پیشرفت در آزمون خود را در هر درس بسنجید و نقاط ضعف و قوت‌تان را نیز بیشتر بشناسید. علاوه بر این، انجام این کار باعث می‌شود تا شما پیشرفت‌های کوچک خود را ببینید و به آینده خوش‌بین باشید.
نکاتی که باید برای شرکت در آزمون های آزمایشی رعایت کنید را در اینجا بخوانید.

چرا هرچه میخوانم نتیجه نمیگیرم؟(بخش اول)

بسیاری از دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور همواره نسبت به این موضوع معترضند که با وجود درس خواندن و تلاشی بی‌وقفه در روزهای گذشته، نتوانسته‌اند نتیجه خوب و دلگرم کننده‌ای کسب کنند؛ به همین دلیل مأیوس شده‌اند و می‌خواهند که درس و مطالعه را رها کنند.
البته می‌توان راهکارهایی برای بازدهی زودتر و بهتر پیشنهاد داد که در اینجا به تعدادی از آنها اشاره می‌­شود:
صبور باشید
از قدیم گفته‌اند: «رهرو آن نیست که گه تند و گه آهسته رود      رهرو آن  است که آهسته و پیوسته رود». درس خواندن برای کنکور جزو اهداف بلند مدت است و موفقیت در آن، به صبر، تلاش، پشتکار و روحیه خستگی ناپذیری نیاز دارد.
در واقع شما در این راه باید آهسته ولی پیوسته حرکت کنید و پیوسته بودن، اهمیت خاصی دارد. نباید درس خواندن شما نوسان داشته باشد و به گونه‌ای باشد که یک مدت کوتاه را با تمام توان‌تان درس بخوانید. بعد، چیزی موجب ناامیدی یا دلسرد شدن شما شود و مدتی ساعات مطالعه شما کاهش پیدا کند و پس از مدتی دوباره یک هفته خوب درس بخوانید و باز هم افت کنید.
اگر می‌خواهید در آزمون سراسری نتیجه خوبی کسب کنید، باید حتی اگر مدتی، اوضاع بر وفق مرادتان نبود و برخلاف زیاد درس خواندن، بازده نداشتید، حوصله به خرج دهید؛ زیرا این دوران با صبر و پشتکار شما تمام خواهد شد، و اگر دست از تلاش بر ندارید، قطعا مزد زحمت خود را خواهید دید.

به نظر شما چه ترتیبی برای زدن سوالات در آزمون ها و در نهایت آزمون سراسری خوبه؟
 بهتر است، ترتیب سوالات دفترچه های آزمون را رعایت کنید. اما اگر فکر می کنید ترتیب دیگری برای شما بهتری است حداقل آن را در پنج آزمون آزمایشی امتحان کنید.

صفحه1 از2